ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΠΑΡΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕ 1-0 ΕΠΙ ΤΟΥ ΜΑΡΟΚΟ

Η Πορτογαλία, χάρη σε γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο της τρίποντο στο Μουντιάλ της Ρωσίας, μετά την ισοπαλία (3-3) με την Ισπανία στην πρεμιέρα.
Ο αστέρας των Ιβήρων, με κεφαλιά μόλις στο 4ο λεπτό, έκανε το 1-0 για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος απέναντι στο Μαρόκο, που στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστκό χώρο του «Λουζνίκι», πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάποιο τέρμα.
Με τη σημερινή τους νίκη οι Πορτογάλοι έφτασαν τους 4 βαθμούς στον Β’ όμιλο, την ώρα που τα «λιοντάρια» έμειναν χωρίς πόντο, έχοντας γνωρίσει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί αρκετά νωρίς και πάλι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.
Μόλις στο 4ο λεπτό, ο άσος της Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ζοάο Μουτίνιο από τα δεξιά, ξεμαρκαρίστηκε με ωραία κίνηση και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το τέταρτο τέρμα του στη διοργάνωση.
Μάλιστα με αυτό το γκολ του έγραψε ιστορία, καθώς ξεπέρασε τον Φέρεντς Πούσκας κι έγινε ο κορυφαίος ευρωπαίο; σκόρερ όλων των εποχών με εθνική ομάδα.
Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος με τέσσερις βαθμούς είναι κοντά στους «16», αλλά με αυτή την εικόνα δεν θα φτάσει πολύ μακριά, όσα γκολ κι αν βάλει ο Ρονάλντο…

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σεντρίκ, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Καρβάλιο, Ζοάο Μουτίνιο (89΄ Αντριέν Σίλβα), Μπερνάρντο Σίλβα (59΄ Ζέλσον Μαρτίνς), Ζοάο Μάριο (70΄ Μπρούνο Φερνάντες), Ρονάλντο, Γκουέδες
ΜΑΡΟΚΟ (Ερβέ Ρενάρ): Ελ Κατζουί, Χακίμι, Μπενατιά, Ντα Κόστα, Ντιράρ, Μπουσουφά, Ελ Αχμαντί (86΄ Φαϊρ), Ζίγιεκ, Μπελχαντά (75΄ Καρσελά), Νουρεντίν Άμραμπατ, Μπουταϊμπ (69΄ Ελ Καάμπι)