ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΑΡΣΕΝΑΛ, ΑΙΝΤΡΑΧΤ, ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ, ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΚΑΙ ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ πήρε η Άρσεναλ επικρατώντας με 3-0 της Ρεν στο Λονδίνο. Σπουδαίο «διπλό» της Άιντραχτ στο Μιλάνο κόντρα στην Ίντερ (0-1). Όλα τα αποτελέσματα των 22:00.

Ζορίστηκε αλλά πέρασε η Μπενφίκα

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από… σκληρό καρύδι για την Μπενφίκα. Οι Αετοί της Λισαβόνας μετά την ήττα τους με 1-0 στην Κροατία κλήθηκαν στον επαναληπτικό του Ντα Λουζ να ανατρέψουν την κατάσταση και τα κατάφεραν στην παράταση. Ο Ζόνας αρχικά ισοφάρισε το σκορ πρώτου αγώνα στο 71’ και οι Φρανσίσκο Φερέιρα και Γκριμάλντο με δύο τέρματα στο έξτρα μισάωρο (94’ και 105’) χάρισε στην Μπενφίκα την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Επική πρόκριση της Σλάβια Πράγας κόντρα στη Σεβίλλη!

Μία πρόκριση βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών της πήρε απόψε το βράδυ στο «Έντεν Παρκ» η Σλάβια Πράγας κόντρα στη Σεβίλλη που τα τελευταία χρόνια είχε μετατρέψει την κατάκτηση του τροπαίου σε… συνήθεια. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, αν και η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε προβάδισμα με σκορ 3-2, οι Τσέχοι δεν τα παράτησαν και πετυχαίνοντας μία επική ανατροπή επικράτησαν με 4-3 και έκλεισαν θέση στους «8».