ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ Η ΛΑΤΣΙΟ!

Του συνεργάτη μας Παντελή Καρκαλέτσου.

Σε έναν επεισοδιακό τελικό που σημαδεύτηκε από βίαια επεισόδια, πριν την έναρξη, μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων η Λάτσιο  επιβλήθηκε της Αταλάντα με 2-0 κατακτώντας  το 7ο κύπελλο της ιστορίας της.

Οι δύο ομάδες μπήκαν συγκεντρωμένες και αποφασισμένες να παλέψουν μέχρι τέλους. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάποια σημαντική φάση ενδεικτικό και των προθέσεων των δύο προπονητών  να μην αφήσουν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Πρώτη άξια αναφοράς ευκαιρία στο 14’, όταν το σουτ του Λουίζ Αλμπέρτο κόντραρε, κατέληξε κόρνερ και ο Ατσέρμπι με κεφαλιά από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 23’ νέα κεφαλιά αυτή τη φορά από τον Λούκας Λέιβα, αλλά και πάλι έξω. Ύστερα από τρία λεπτά, η Αταλάντα θα κάνει αισθητή την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο με διπλή προσπάθεια, αρχικά με τον Ντε Ρουν να εκτελεί, την μπάλα να προσκρούει στη δεξιά κάθετη δοκό της εστίας του Στρακόσια και στη συνέχεια τον Σαπάτα με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση να αστοχεί. Στο 41’ εκ νέου ο Κολομβιανός στράικερ και πάλι με το κεφάλι σπαταλά σημαντική φάση. Με αυτόν τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45 λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από το Μπέργκαμο αύξησε την πίεση της μη επιτρέποντας στους Λατσιάλοι να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Πλέον, η ένταση ανέβηκε με τους ποδοσφαιριστές των ομάδων να οδηγούνται σε σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 70’ ο Κορέα διεισδύει επικίνδυνα στην περιοχή των τυπικά γηπεδούχων με τον Παλομίνο να τον κόβει σωτήρια. Ο Αλεχάντρο Γκόμες  σημάδεψε το δοκάρι στο 77’  στην κορυφαία στιγμή στον τελικό για την Αταλάντα. Στο 82’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς γίνεται ήρωας, μιας και τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του με κεφαλιά γράφει το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.  Στο 90’ οι Ρωμαίοι σφραγίζουν την κατάκτηση με τον Κορέα να αποφεύγει δύο αντιπάλους και να σκοράρει για το 0-2.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Μασιέλο, Παλομίνο, Τζιμσιτί, Χάτεμπερ, Φρόιλερ, Ντε Ρουν(85’ Πάσαλιτς), Καστάν(85’ Γκόσενς), Ίλιτσιτς, Γκόμες, Σαπάτα(85’Μπάροου).

Λάτσιο: Στρακόσια, Λουίς Φελίπε, Ατσέρμπι, Μπάστος(35’ Ράντου), Μάρουσιτς, Παρόλο, Λέιβα, Λουίζ Αλμπέρτο(78’Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς), Λούλιτς, Κορέα, Ιμόμπιλε(66’Καϊσέδο).