ΑΘΛΗΤΙΚΑ

EUROPA LEAGUE: ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο Απόλλων Λεμεσού είχε εύκολο έργο στο ΓΣΠ, καθώς είχε επικρατήσει με 2-0 εκτός έδρας στην Λιθουανία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζελάγια που πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό ενώ στο 43′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ξανά ο Ζελάγια έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας πέτυχε ακόμα δύο τέρματα με τον Αργεντινό να κάνει χατ – τρικ στο 60′ με δεύτερο πέναλτι, ενώ ο Ζάλαι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0 επί της Κάουνο σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

Πέτροκουμπ – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1

Η ΑΕΚ Λάρνακας ταξίδεψε στη Μολδαβία για να αντιμετωπίσει την Πέτροκουμπ μετά το 1-0 στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Ινίγκο Ιντιάκεθ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο και να κάνει το 2/2 στις νίκες, χάρη σε γκολ του Μαρκ Ασούμπρε (που αγωνίστηκε δανεικός φέτος στη Λαμία) στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και έπειτα, στα άλλα ματς με ελληνικό ενδιαφέρον, η Στεάουα Βουκουρεστίου (μία από τις τρεις ομάδες που η ΑΕΚ περίμενε να αποκλειστούν ώστε να βρεθει στους ισχυρούς των πλέι-οφ) νίκησε για δεύτερη φορά τη μολδαβική Μιλσάμι και πέρασε στην επόμενη φάση. Το ίδιο ακριβώς έκαναν και οι άλλες δύο, η Μάλμε, που συνέτριψε 4-0 την Μπαλιμένα στη Β. Ιρλανδία, όπως εύκολο έργο είχε στην έδρα της και η Λέγκια Βαρσοβίας απέναντι στην Εουρόπα.