ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η ΜΠΑΓΕΡΝ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ ΜΕ 104-63, ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΡΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ

Στο ματς που η Βάσω Τσαρούχα έκανε το ντεμπούτο της στη EuroLeague, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε τη Βιλερμπάν με 104-63.

Ο εντός έδρας αποκλεισμός στο Κύπελλο Γερμανίας από τη Βόννη, έφερε αντίδραση μεγάλης ομάδας από τη Μπάγερν. Εκτός, όμως, από τη μεγάλης έκτασης νίκη, η ομάδα του Ράντονιτς, πήγε να σπάσει ένα ιστορικό ρεκόρ της EuroLeague, που κρατάει από τις 5 Φεβρουαρίου του 2003.

Τότε η Μπαρτσελόνα εναντίον της Τσιμπόνα είχε 84,6% στα σουτ τριών πόντων. Σήμερα η Μπάγερν είχε 83,3% με 10/12 σουτ τριών πόντων!

Λο, Τζέντοβιτς, Ζίπσερ, Λούτσιτς και Λεσόρτ, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, κόντρα σε μια Βιλερμπάν, που μετά τις δύο σπουδαίες εντός έδρας νίκες της, με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε καμία στιγμή σήμερα το ρυθμό της Μπάγερν.

Η καλή βραδιά φάνηκε από νωρίς για τη Μπάγερν, που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +17 (30-13) και με κορυφαίο τον Μάοντο Λο έβαλε τις βάσεις μιας εύκολης επικράτησης. Στο ημίχρονο το 57-35 δεν άφηνε στους Γάλλους περιθώρια για να ελπίζουν, με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να τρίβει τα μάτια του από την αποτελεσματικότητα των παικτών του στην επίθεση.

Δεν αντέχει σε κριτική το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν 9/9 τρίποντα στο τέλος της τρίτης περιόδου, και μαζί την ευκαιρία να κλείσουν για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης με το απόλυτο 100%,, αλλά να μπαίνουν με 0/2 στο τέταρτο δεκάλεπτο που είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 57-35, 83-51, 104-63.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ 2, Κόπονεν 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μονρό 8 (3/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούτσιτς 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Λο 19 (3/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Τζέντοβιτς 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ζίπσερ 12 (1), Νέλσον 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλακαντόρι 6, Μπαρτέλ 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα), Ραντόσεβιτς 2.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 9 (3/10 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τειλορ 5 (1), Τζεκίρι 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καουντί 5 (1), Λόμαζ, Γκαλιού, Νουά 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ζαν-Σάρλ 1, Ντιότ 13 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μπάκο 4, Λάιτι 6