ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΕΛ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ 0-0 – ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Ένα πέναλτυ ΜΑΙΜΟΥ που έδωσε στο 85΄ο Τιμόθεος Χρισττοφή υπέρ του ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Λάνγκ στον Τάμαρι λίγο έλλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα. Ο Ντε Βινσέντι που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε και το το τελικό 0-0 στο ντέρμπι της Λευκωσίας κρίνεται δίκαιο. Ο Χριστοφή έκανε πολλά λάθη απο το ξεκίνημα του αγώνα και στο 85΄το μεγαλύτερο σφυρίζοντας ανύπαρκτο πέναλτι. Στο πρώτο μέρος ίσως θα μπορούσε να σφυρίξει πέναλτυ υπέρ του ΑΠΟΕΛ αλλά έκλεισε τα μάτια και προφανώς θα πληροφορήθηκε τα λάθη του στο ημίχρονο και προσπάθησε να τα διορθώσει δίνοντας ένα πέναλτυ κυριολεκτικά ΜΑΙΜΟΥ. Εκτός απο τις παραβάσεις που δεν σφύριξε δίστασε να δεείξει και δεύτερη κίτρινη στον Σόουζαα και να  τον στείλει στα αποδυτήρια. Γαι το πρώτο ημίχρονο τα είπαμε,κάθε άλλο παρά ποδόσφαιρο παίχθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκόλ με την Ομόνοια να χάνει στο 46΄την ευκαιρία του αγώνα με τον Τιάγκο που σε κενή εστία απο το ένα μέτρο αστόχησε και στο τέλος το πέναλτυ του Ντε Βινσέντι απο πλευράς ΑΠΟΕΛ. Δίκαιο το τελικό 0-0.

Πολλά τα λάθη του Τιμόθεου Χριστοφή. Πάρα πολλά. Με σωστές υποδείξεις οι βοηθοί Καλογήρου και Δημητριάδης.