ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Η «Σταχτοπούτα» Μιραντές παρέμεινε… ζωντανή όσον αφορά την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας, παρά την ήττα  με 2-1 που γνώρισε από την Σοσιεδάδ εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα θέλοντας να εξασφαλίσουν σκορ πρόκρισης και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ουαρζάμπαλ. Η Μιραντές όμως αντέδρασε, δεν τα… έχασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 39ο λεπτό με τον Μπαρόσο. Την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ακόμα πανηγύριζαν, η Σοσιεδάδ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στο 42ο λεπτό με τέρμα του πέτυχε ο Όντενγκαρντ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, η Μιραντές δεν φοβήθηκε τον αγώνα και διεκδίκησε κάτι περισσότερο. Τελικά η Σοσιεδάδ πήρε τη νίκη και έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στις 4 Μαρτίου, στην έδρα της Μιραντές, η οποία έχει ήδη καταφέρει να αποκλείσει τις Βιγιαρεάλ και Σεβίλη.