ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΜΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ Η ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (ΒΙΝΤΕΟ) – ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Την έκτη της σερί νίκη στην Bundesliga πέτυχε η Ντόρτμουντ καθώς επικράτησε με 2-0 της Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας και πλησίασε ξανά στον έναν βαθμό πόντο την Μπάγερν Μονάχου. Οι Βεστφαλοί δείχνουν πως δεν έχουν επηρεαστεί καθόλου από τη δίμηνη διακοπή λόγω της πανδημίας και μετά την τεσσάρα του προηγούμενου Σαββάτου κόντρα στη Σάλκε, συνέχισαν απτόητοι και στην «Volkswagen Arena».

Η είδηση για την Ντόρτμουντ ήταν ότι νίκησε όχι μόνο χωρίς να σκοράρει ο Χάαλαντ, αλλά βρίσκοντας και τα δύο της γκολ από τα πλάγια μπακ. Αρχικά, στο 32′ ο Γκερέιρο ήταν αυτός που ύστερα από εκπληκτική ομαδική συνεργασία και ασίστ του Αζάρ σκόραρε από κοντά για το 1-0.

Η Ντόρτμουντ δεν ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο στο ματς με τη Σάλκε, παρόλα αυτά, πέτυχε   δεύτερο γκολ “κλειδώνοντας” τη νίκη, στο 78′. Ο Σάντσο έδωσε όμορφα για τον Χακίμι που με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 83ο λεπτό η Βόλφσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλάους.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Λεβερκούζεν που επικράτησε με 3-1 της Γκλάντμπαχ εκτός έδρας στο ντέρμπι του Champions League. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν στο σκορ χάρη στο ένατο γκολ του Χάβερτς μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για το 0-2, με τον Χάβερτς να έχει δοκάρι στη μία από αυτές.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρκετά γρήγορα, καθώς ο Τουράμ έκανε το 1-1 μόλις στο 52’, σκοράροντας για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, από ασίστ του Πλεά.

Η Λεβερκούζεν πήρε ξανά το προβάδισμα στο, καθώς ο Ελβέντι έπεσε στα πόδια του Μπελαράμπι που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του, αλλά ο διαιτητής Στορκς καταλόγισε “τραβηγμένο” πέναλτι, με τη χρήση VAR.

Ο Χάβερτς ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 58΄, ο Ζόμερ έπεσε σωστά δεξιά, βρήκε τη μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε τελικά στην εστία της Γκλάντμπαχ. Στο 81΄ ο Μπέντερ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.