ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: ΗΤΤΑ-ΣΟΚ ΜΕ 3-4 ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ!

Συνεχόμενα είναι τα σοκ για τη Μπενφίκα, μετά την επανέναρξη του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι «αετοί», με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στο αρχικό σχήμα, γνώρισαν εντός έδρας ήττα-έκπληξη  με 4-3 από την Σάντα Κλάρα σε ένα ματς-ροντέο και με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Καρβάλιο (44’). Δεν το χάρηκαν πολύ, αφού στο 50’ ο Σίλβα ισοφάρισε. Επτά λεπτά αργότερα, η Σάντα Κλάρα πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Σανούσι. Μέσα σε ένα δίλεπτο (63’-65’) ο Βινίσιους, που είχε μπει ως αλλαγή, έφερε… τούμπα το ματς και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Όλα έδειχναν ότι έστω και δύσκολα, η Μπενφίκα θα έφτανε στη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αρχικά, ισοφάρισαν το 81’ με πέναλτι του Κρισάν και έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα στην αντίπαλό τους στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζε Μανουέλ, που έγραψε το τελικό 3-4.