ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO: Η ΛΑΤΣΙΟ «ΠΕΡΑΣΕ» ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΡΙΝΟ

Η συμπολίτισσα της Γιουβέντους, Τορίνο, έβαλε δύσκολα στη Λάτσιο ωστόσο η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι πέρασε από τον ιταλικό Βορρά επικρατώντας με 2-1  και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους πρωτοπόρους «μπιανκονέρι».

Το παιχνίδι για τη Λάτσιο στράβωσε νωρίς όταν ο Ιμόμπιλε έκανε πέναλτι και ο… killer της Τορίνο, Μπελότι, δεν άφησε το «δώρο» να πάει χαμένο για το 1-0 στο 5′. Η ομάδα του Ιντζάκι ανέβασε ρυθμό στη συνέχεια με τον Ιταλό επιθετικό να χάνει δύο κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο 30χρονος επιθετικός συνήλθε και μόλις στο 48ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1. Οι «λατσιάλι» συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της νίκης και αυτό ήρθε στο 72′ με σουτ του Παρόλο να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Σιρίγκου για το τελικό 1-2.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στη Γιουβέντους -1 και έχουν μπροστά τους μέχρι το τέλος (9 αγωνιστικές) τρία ντέρμπι με Μίλαν, Γιούβε και Νάπολι.