ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO: ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΡΩΜΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΓΙΑ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Όσο έχει τέτοιο Ραούλ Γκαρσία, η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Η παλιά καραβάνα των Βάσκων, στα 34 του κάνει την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του και μολονότι δεν είναι επιθετικός, με 15 γκολ οδηγεί την ομάδα του σε ευρωπαϊκά μονοπάτια.

Απέναντι στην αδιάφορη Λεβάντε, οι Βάσκοι μπήκαν γερά από το ξεκίνημα και ευτύχησαν να προηγηθούν από το 4ο όταν ο Ραούλ Γκαρσία με βολέ στην κίνηση μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά έκανε το 0-1.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ίδιος παίκτης μετά από κάθετη του Ντε Μάρκος με ωραία πλασέ, έσκαψε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Σε ένα σβηστό ματς με λίγες φάσεις, ο Μπάρντι μείωσε για την Λεβάντε στο 71ο λεπτό, ωστόσο το 1-2 έμεινε ως το τέλος, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να πιάνει ξανά την 7η θέση και να έχει βλέψεις για ακόμα ψηλότερα.