ΑΘΛΗΤΙΚΑ

SERIE A- ΒΙΝΤΕΟ: ΒΗΜΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΓΙΑ ΜΙΛΑΝ, ΝΕΑ ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΘΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΝΑΠΟΛΙ, ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Άλλο ένα βήμα για να βγει στην Ευρώπη έκανε η Μίλαν, που επικράτησε με  3-1 με ανατροπή της Πάρμα για την 33η αγωνιστική της Serie A. Έτσι «έπιασε» στην 6η προνομιούχο θέση τη Νάπολι στους 53 βαθμούς.

Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου από το γκολ του Κούριτς (44’), αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να «γυρίσουν» το ματς πολύ γρήγορα. Στο 55’ ο Κεσί ισοφάρισε σε 1-1 και στο 59’ ο Ρομανιόλι έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στη Μίλαν. Δεκατρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Τσαλχάνογλου έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η Νάπολι θέλει να τελειώσει τη σεζόν με όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα. Ωστόσο, μετά την ισοπαλία με τη Μίλαν, οι «παρτενοπέϊ» είχαν απόψε νέα απώλεια βαθμών, αυτή τη φορά στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μπολόνια (1-1). Ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός, άνοιξε το σκορ στο 7’ και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Νάπολι θα πάρει ένα επαγγελματικό «διπλό», ήρθε στο 81’ ο Μπάροου να ισοφαρίσει και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε η Σαμπντόρια, που επικράτησε της Κάλιαρι, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια  Η ομάδα της Σαρδηνίας, επίσης δεν έχει εξασφαλιστεί μαθηματικά, αλλά με 41 πόντους δεν γίνεται να ανησυχεί. Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Μπονατσόλι (40’ και 53’), ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Γκαμπιαντίνι (8’).